Kullanışlı Çalışma Masası Modelleri ve Renkleri

Hem eğitim hem de iş alanında sıklıkla kullanılan çalışma masası işlevsel ve kullanışlı olmalıdır. Evlerde ve ofislerde sıklıkla kullanılan bu eşyalar birbirinden farklı tasarımlara sahiptir. En çok tercih edilen modeller genellikle bol çekmeceli ve raflı olan tasarımlardan yanadır. Kullanıcılar masada uzun süre vakit geçirdiğinden masanın kullanım esnasında kişiyi rahatsız etmemesi gerekir. Bu nedenle çalışma masası modelleri arasından en konforlu ve rahat olan modellere öncelik vermekte fayda vardır.

Çalışma masası fiyatları ve modelleri her beklentiyi karşılar genişliktedir. Piyasada birbirinden farklı çok sayıda masa çeşidi var olup bunların hepsine online mağazalardan tek bir tıkla ulaşılabilir. Seçenekler arasından seçim yaparken kullanım amacına uygun tercihlerde bulunmak önemlidir. Örneğin ders çalışma amaçlı çocuklara alınacak masa ile iş amaçlı evden çalışmak için kullanılacak masa birbirinden farklı olacaktır. Her ihtiyaca yanıt verecek masa çeşidi kolayca bulunabilir. Çalışma masası istenilen özelliklerde ve ölçülerde olması kullanıcısını daha fazla memnun edecektir. Modele karar verildikten sonra masayı doğru konumlandırmak da konforun artmasını sağlayacaktır.

Çalışma Masası Özellikleri

  • İşlevsel olan çalışma masası modelleri her zaman daha avantajlıdır. Kullanıcıya geniş hareket alanı veren masalarda ekstra bölmelerin olması kişisel eşyaların daha rahat muhafaza edilmesini sağlar. Bazı modellerde ekstra aydınlatma ve kablo yönetim sistemlerinin bulunması günün her saatinde masayı aktif kullanabilmeyi mümkün kılar. 
  • Masanın materyal ve yüksekliği açısından çok sayıda seçenek mevcuttur. Gereksiz yüksekliğe sahip olan çalışma masası kişiyi ekstra yoracaktır. Bu nedenle uygun ebatların seçimine dikkat edilmelidir. Doğru yüksekliği belirlemek için masaya oturup bacak bacak üstüne atılabilir. Eğer bacaklar masaya değmiyorsa yükseklik doğru ayarda demektir.
  • Çalışma masası ile konforlu bir deneyim için masanın sağlam ve kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Sade ve açık renklerde, birinci sınıf malzemelerden üretilmiş masalar her zaman uygun olacaktır. Desenli ve karmaşık çalışma masası tasarımları motivasyonun düşmesine ve gözlerin yorulmasına yol açabilir. 
  • Masayı odada aydınlık olan bir kısma yerleştirmek, pencerenin sağ ya da sol kısmına koymak ideal olacaktır. Ayrıca masa kapıya yakın bir konumda bulunmamalıdır.

Çalışma Masası Materyalleri Nelerdir?

Günümüzde çok farklı modellerde çalışma masası üretilmekte olup ahşap, pleksi, cam, plastik gibi malzemelerden yardım alınır. Ahşap dayanıklı ve şık olması nedeniyle en çok tercih edilen malzemeler arasındadır. Gelişen teknolojik imkanlarla birlikte üretim yapıldığında ahşabın yeri her zaman önde olacaktır. Ahşap çalışma masası modellerinde beyaz, ceviz, antrasit, cordoba, kırmızı, siyah gibi renklere yer verilir. Hangi rengin seçileceği masanın kullanılacağı odanın dekorasyon tarzına göre belirlenebilir. Ceviz ve koyu kahve tonları genellikle her tarzla uyum sağlamasından dolayı sıklıkla tercih edilir.

Kullanılan materyal ne olursa olsun çalışma masası mutlaka nemli bir bez ile silinmelidir. Bakımı ve temizliği düzenli olarak yapılan masanın kullanım ömrü her zaman daha uzun olacaktır. Eğer masa çok kirliyse birkaç damla bulaşık deterjanı ile temizlik yapılabilir. Ceviz ağacı ile üretilen çalışma masaları kendine has bir dokuya sahiptir. Doğal görünümün korunması için kullanım esnasında dikkatli olmakta fayda vardır. Cevize alternatif olarak çam ağacı ve meşe ağacından yapılmış olan masalar da tercih edilebilir.

Çalışma Masası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlevsel bir çalışma masası alırken öncelikle masanın nerede kullanılacağına bakmak gerekir. Ev tipi ve ofis tipi olan modeller birbirinden farklı olacaktır. Masanın hangi ihtiyaca yanıt vereceğine ve kullanım şekline ve amacına bakılmalı, hangi materyallerin uygun olacağına karar verilmelidir. Çalışma masasının taban yüksekliği, uzunluğu ve boyu incelenmeli, ileride oluşabilecek ek ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışma masası ortalama ölçüleri kullanılacak oda ile uyumlu olmalıdır. Ev tipi modeller diğer alanlara kıyasla daha küçük ebatlardadır. İş yerleri için genellikle yoğun çalışma temposu göz önünde bulundurularak daha fonksiyonel ve geniş masalar tercih edilir.

Gündelik ve basit işler için şık ve sade çalışma masası modelleri fazlasıyla yeterli olacaktır. Masayı çok işlevli olarak kullanma, bilgisayar koyma ve kitap okuma için kullanmak isteyenlere raflı çalışma masaları gerekebilir. Tüm alanlarda işlevsel tasarımlar öncelikli tutulmalıdır. Eğer çalışma masası salon ya da farklı odalarda kullanılacaksa dekoratif görünümde olmasına da özen gösterilmelidir. Uzun süreli kullanımlar için modellerin kestane ve ceviz gibi dayanıklı malzemelerden üretilmesine, kısa süreli kullanımlarda ise MDF, levha, plastik ve sunta gibi materyallerden üretilen modellere öncelik verilmelidir. Tüm bu tasarımlar için çalışma masası fiyatları birbiriyle aynı olmayacaktır.

Rahat Kullanım İçin Çalışma Masası Boyutları Nasıl Olmalı?

Evlerde ve işyerlerinde kullanılacak çalışma masası ölçüleri birbiriyle aynı olmayacaktır. Standart ölçülere göre genişlik 120 ile 180 cm, yükseklik 70- 75 cm ve derinlik 60- 80 cm aralığında olmalıdır. Çalışanların iş ile ilgili gereksinimleri, masanın üzerine koyulacak klavye, Mouse, monitör ve yazıcı gibi donanımların sayısı gibi unsurlar masa boyutlarının daha doğru belirlenmesini sağlayacaktır. Belirtilen standart ölçüler ders çalışmak isteyenler için de ideal olacaktır. Masanın ne çok alçak ne de çok yüksek olmasına özen gösterilmelidir.

Yapılan incelemelere göre uygun çalışma alanı genişliği en az 71.3 cm olmalıdır. Masanın genişliği bu ölçü baz alınarak belirlenebilir. Masanın kendi yüksekliğine uygun sandalye seçilmeli ve mümkünse sandalyenin boyu ayarlanabilir olmalıdır. Çalışma masasının yerden yüksekliği 75 cm ve civarında olduğunda kullanıcının konforu daha da artacaktır. Başarının en önemli anahtarlarından biri uygun çalışma masası ve sandalye ölçülerini belirlemektir. Çalışma şekline, kiloya ve boya uygun seçimler yapılması tavsiye edilir.

Çalışma Masası Parçaları Nasıl Monte Edilir?

Verimli bir çalışma ortamının olmazsa olmazlarından olan çalışma masası modelleri satın alındıktan sonra bireysel olarak kurulabilir. Ev taşıma ya da masanın yerini değiştirme gibi durumlar tekrar montajı gerektirebilir. Genellikle masa ilk satın alındığında montaj satıcı personeller tarafından gerçekleştirilir. Evde yapılacak ilave montajlarda mutlaka çekiç ya da akülü vidalama aracı bulunmalıdır. Bu sayede montaj daha pratik şekilde tamamlanacaktır. Gerekli olan parçalar masanın içerisinde mevcuttur.

Çalışma masası ilk satın alındığında içerisinde kurulum şeması ile birlikte gönderilir. Kurulumun ilk aşaması olarak masanın zemini yerleştirilir ve sonra arka ile yan tablaları koyulur. Eğer seçilen modelde raf varsa onlar unutulmamalıdır. Dolabın ana kısmı yerleştirildikten sonra ayakların montesine geçilebilir. Parçaları bir araya getirilirken akülü vidalama kullanılabilir. Çivi çakılacak yerlerde çekiç kullanımı da yeterli olacaktır. Çalışma masası kurulumu tamamlandıktan sonra zeminde hasar oluşumunu önlemek adına keçe koruyuculardan destek alınabilir. Eğer varsa kurulum sonrasında masa lambası ve benzer kullanışlı malzemelerle çalışma alanı daha verimli hale getirilebilir. Masa lambası doğrudan çalışma alanına vurmalı ve ışık aydınlığı yeterli olmalıdır.

Çalışma Masası Yüksekliğini Ayarlamak İçin Neler Yapılmalı?

Günlük kullanım esnasında çalışma masası yüksekliği bacakların rahatlıkla hareket edebileceği seviyede olmalıdır. Ergonomik oturuş düzenine göre ayarlanan bu yüksekliğe göre masa ortalama 75 cm yükseklikte bulunabilir. Duvar ile sandalye mesafesinin ise 60 cm olması yeterli olacaktır. Dizler, sırt ve bacaklar arasında dik açılı bir oturuş düzeni elde edilmeli, ayakların yerle tam temas etmesi sağlanmalıdır. Çalışma masası oturuş pozisyonunu sık sık değiştirebilmeye uygun olmalıdır.

Çalışma masasında geçirilen süre uzun olduğundan karpal tünel ya da ulnar tünel gibi rahatsızlıklar görülme olasılığı yüksektir. Doğru çalışma alanı ile göz bozuklukları ve bu tür rahatsızlıkların oluşumu engellenebilir. Uyuşmuş kollar, yorgun gözler, boyun ve sırt ağrılarından kurtulmak için ideal çalışma masası yüksekliği yakalanmalıdır. Yükseklik belirlerken monitör kolu, klavye tepsisi, ergonomik sandalye ve koltuk standı gibi alanlar dikkate alınmalıdır.

Çalışma Masası Fiyatları

Uygun çalışma masası satın alırken kullanılacak çalışma ortamına, masanın ne için kurulacağına, doğru modele, masanın hangi malzemeden yapılacağına, çalışma masası fiyatları aralığına bakmak gerekir. Fiyatlar masanın teknik özelliklerine göre belirlenir. Üretimde kullanılan materyal ne kadar kaliteli olursa fiyatlar buna bağlı olarak o kadar artacaktır. En uygun fiyatlar sade ve düz çalışma masaları için geçerlidir. Çalışma masası tasarımının özgün olması fiyatları yukarı yönlü değiştirecektir.

Standart masalara kıyasla daha uzun ve dikdörtgen yapıda olan çalışma masası modelleri klasik tasarımlarda olduğunda daha ekonomiktir. Özellikle beyaz olan masalar ortamı daha aydınlık göstermesi ve özgün bir tarzının olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Dikdörtgen masalara alternatif olarak mini, kare ve oval gibi çalışma masası modelleri de mevcuttur. Sevilen renkleri ve tasarımları çalışma alanında kullanmak kişisel motivasyonu artıracaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR