Modern Kitaplık Modelleri ve Özellikleri

Yararlı bir eşya olan kitaplık ofis ve evlerde en çok kullanılan parçalardan biridir. Biriktirilen kitapların daha düzenli olması için kullanılan bu eşyalar günümüzde pek çok çeşide sahiptir. Her dekorasyona uygun kitaplık modelleri bulmak mümkündür. Çok kitapları olanlar geniş bölmeleri olan kitaplıklar tercih edebilirler. Kitapların tek bir alanda toplanmasını sağlayan bu eşyalar evin dekorasyonuna da estetik bir görüntü kazandırır.

Modeller kadar kitaplık fiyatları da oldukça önemlidir. Bu tür eşyalar satın alındıktan sonra uzun yıllar boyunca kullanıldığından kalitesinden emin olunan parçalar seçmek gerekir. Yüksek kalite ürünü uzun ömürlü hale getirecektir. Kullanıcının bütçesine ve zevkine hitap eden kitaplık modelleri için memnuniyet her zaman yüksek olacaktır. Modern ve şık tasarımların olması sayesinde herkes aradığı ürünü rahatça bulabilir.

En çok tercih edilen kitaplık modelleri arasında metal ve ahşap detaylı kitaplıklar yer alır. Sade ve hasır olan modeller daha spesifik dekorasyonlar için tercih edilir. Metalin uzun ömürlü olması nedeniyle talebi biraz daha fazladır. Her odaya ve mobilyaya uyum sağlayan bu eşyalar kitapların rahatça dizilip kullanılabileceği şekle sahiptir. Kitapların düşmemesi için kitaplığın iki yanında metal korkuluklar bulunur. Ahşap raflar kısımları kalın ve sağlam olup yüksek ağırlığa karşı dayanıklıdır. Bu gibi özellikler kitaplık fiyatları için geçerli olan aralıkların değişmesine neden olur.

Kitaplık Ölçüleri Nelerdir, Kitaplık Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kullanışlı kitaplık modelleri uygun ölçülerde olan parçalardır. Kitaplığın kullanılacağı odanın boyutları ile uyumlu modeli seçmek önemlidir. Eğer odada köşede ve kenarda bir boşluk var ise kitaplığın yer kaplamaması için o alanın ölçüsüne uygun kitaplık alınmalıdır. Böylece gereksiz olan boşluk daha şık görünecektir. Ölçü alınırken derinlik, genişlik ve yükseklik hesaplanmalıdır. Uzunluğun en fazla bir metre olması tavsiye edilir. Aksi halde bazı modellerde çirkin görüntü sergileme ya da esneme yapma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle kalitesiz olan kitaplık modelleri için bu tür sorunlar sıklıkla yaşanır. Bu nedenle alışveriş için her zaman güvenilir mağazalar seçmek gerekir.

Kullanıcı beklentileri de dikkate alınarak genel kabul gören kitaplık ölçüleri derinlik 30 cm, genişlik 120 cm ve yükseklik 210 cm olarak hesaplanır. Yükseklik ortalama 110 ve 210 cm arasında farklılık gösterir. Bu ölçülerin dışındaki kitaplıklar kullanışlı olmayacak ve hoş görünmeyecektir. Kitaplık derinliği ise koyulacak kitapların ebadına göre belirlenmelidir.

Raflara kitap koyulabilmeli ama hafif önde kalmalı, kaybolmamalıdır. İstenen görünümü yakalayabilmek için raf aralıklarına dikkat edilmelidir. Üst raflar 30 cm, raf tabanı ise 40 cm ölçülerinde olmalı, kitap ölçüleriyle uyumlu boşluklar seçilmelidir. Kullanım amacına uygun seçilen kitabın verimliliği her zaman yüksek olacaktır. Uygun ölçüler belirlendikten sonra çalışma odası, genç odası ya da oturma odasına yerleştirilebilir.

Kitaplık Raf Ölçüsü Nasıl Olmalıdır?

Yaşam alanlarında kullanılan kitaplık modelleri ve ölçüleri kullanıldığı odaya uygun olarak seçilir. Genel ölçülerde standart üretimler olsa da bunlar her mekan için uyumlu olmayabilir. Özellikle odanın köşesine uygun kitaplık alınacağında özel üretilmiş kitaplık modeline ihtiyaç duyulabilir. Geniş alanlara sahip kişiler raf ölçüsü seçerken daha rahat davranabilirler. Uygun boşluğun olduğu yerlerde yerden tavana kadar ya da duvardan duvara özel raflar da yaptırılabilir. Hazır olan kitaplık modellerinde genellikle benzer ölçüler kullanılmakta olup derinlik olarak 30- 40 cm aralığı tercih edilir. Bazı modellerde raf yüksekliği ayarlanabilir yapıdadır. Bu tür kitaplık çeşitleri daha fazla ilgi görür.

Kitaplık modelleri ve ölçülerine karar verirken sağlamlık, kalite ve üretimde kullanılan materyallere dikkat etmek gerekir. Üç özelliği bir arada bulmak isteyenler genellikle tercihlerini ahşap modellerden yana yaparlar. Bu modellerde zemine temas eden alan boyutları genişledikçe halı üzerinde iz bırakma olasılığı azalır ve duruşu daha sağlam hale gelir. Benzer sağlamlık demir kitaplık çeşitleri için de geçerlidir. Ancak demir modellerin ağırlığı ahşap olanlara kıyasla daha fazladır. Bu tür modellerde genellikle raf kısımlarında ahşaba yer verilir. Eğer kitaplığa çok fazla kitap vs. koyulmayacaksa daha özgün olması adına duvara monte edilebilen kitaplık modelleri de tercih edilebilir. Çoğunlukla tüm modellerin raf ölçüleri birbiriyle benzerlik gösterir.

Kitaplık Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kitaplık modelleri arasından seçim yaparken öncelikle ürünün yüksekliğine ve genişliğine bakmak gerekir. İlk olarak odada kitaplığın koyulacağı yerin ölçüsü alınmalı, bu ölçülere uygun model seçilmelidir. Eğer alınan kitaplık odaya sığmazsa kötü görüntü oluşturacak ve gereksiz yer kaplayacaktır.
  • Doğru kitaplık seçimi için ürünün raf sayısına bakmak önemlidir. Kitap sayısı fazla olanların bol sayıda raflı modelleri tercih etmeleri önerilir. Genellikle ev ve ofis tipi modellerde beş raf bulunur. Bulunduğu ortama modern bir görünüm katan bu rafların uzunluğu modele göre değişir. Geniş odalar için altı raflı kitaplık modelleri de uygun olacaktır. Çok küçük alanlar için daha minimal ebatlarda modellere öncelik verilebilir.
  • Satın alınmak istenen kitaplığın materyaline dikkat edilmelidir. Hangi ürünün seçileceği odanın stiline göre belirlenebilir. Bohem mobilyaların bulunduğu ortamda hasır ya da ahşap detaylar tercih edilebilir. Minimal ve estetik tasarımlarda ise metal kitaplık doğru seçim olacaktır. Tüm materyallerin ne kadar sağlam olduğuna bakmak gerekir.
  • Kitaplık fiyatları baz alınarak seçim yapmak bazen yanıltıcı olabilir. Yüksek fiyatlı olan her ürün kalite açısından beklentileri karşılamayabilir. Bu nedenle hem kalite bazında hem fiyat tarafında dengeyi sunan tasarımlara öncelik verilebilir. Doğru kararı verebilmek için nasıl bir model istendiği önceden belirlenmeli, buna uyan modeller birbiriyle karşılaştırılmalıdır. Dekorasyonla uyumlu olan uygun kitaplık çeşitleri kullanıcısını memnun edecektir.
  • Yaşam alanlarını konforlu hale getiren kitaplık tasarımları işlevsel olmalıdır. Özellikle çocuk odaları için model seçerken onların ilgisini çekecek detaylara sahip modeller tercih edilebilir. Böylece çocuklar okumaya daha fazla teşvik edilecektir. Birinci sınıf mdf kullanılarak üretilen kitaplıklar kolay temizlenebilir. Böylece çocukların boya kalemi izleri dahi rahatça çıkarılabilir.

Kitaplık Materyalleri Nelerdir?

En çok ilgi gören kitaplık modellerinde ahşap, metal ve cam gibi materyaller kullanılır. Materyal tercihinde kolay temizlenebilme özelliğine öncelik vermek gerekir. Bu nedenle kitaplıklarda ahşap kullanımı yaygındır. Kitaplık fiyatları üzerinde etkili olan bu malzemeler ürünün dayanıklılığını artırır. Demir kısımlarda dkp profilden imalat yapılması ve elektrostatik fırın olarak boyanması avantajlıdır. Ayrıca kitaplıkta 18 mm kalınlığında birinci sınıf yonga levha malzeme bulunması kitaplığı uzun ömürlü hale getirir. Kenar bant kısımlarında PVC kenar bantlarına yer verilir. Tüm malzemelerin sağlığa ve çevreye uygun olması önemlidir. Bazı kitaplık modelleri içinde yer alan kulplar özel tasarım olarak üretilir. Bu sayede her bir kitaplık en özel haliyle müşterilere sunulur.

Farklı boyut ve şekillere sahip olan kitaplıklar metal, açık, kapaklı, köşe, dekoratif, cam kapaklı, ve ahşap gibi çeşitlere ayrılır. Evlerde önemli sergileme ve depolama alanı olan bu eşyalar özel materyalleri ile istenilen tarzı oluşturmayı sağlar. Gereksiz dağınıklığı ortadan kaldıran kitaplıklar geleneksel tarzda dekore edilmiş bir alanı daha güçlü hale getirecektir. Kitaplıklarda aynı anda birden fazla materyal kullanılacağından dengeye dikkat etmek gerekir. Özellikle mobilyanın ayak kısımlarının dengede olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kitaplık Duvara Nasıl Monte Edilir?

Duvara monte şeklinde olan kitaplıklar genellikle çocuk odaları için tercih edilir. Devrilme riskinin ortadan kalkması için çocuk odalarında daha güvenlikli olan mobilyalar kullanılır. Monte esnasında kitaplığın içinin dolu halinin dikkate alınması gerekir. Dergi ve kitaplarla ağırlığı daha da artan bu mobilyalar için özel metal sabitleyici aparatlar kullanılabilir. Olası bir sallanma ve düşme riskine engel olmak için ortalama 40 ile 70 cm aralığında bölümlere ayrılarak duvara sabitlenebilir. Sabitleme için kullanılacak malzemelerin en iyilerden seçilmesi önemlidir. Aksi halde kitaplık ne kadar iyi monte edilirse edilsin bir süre sonra kendiliğinden düşebilir. Çocuk odasında düştüğünde ciddi sonuçlara yol açabilir.

Kullanımı basit olan kitaplıklar demir kısımları suvara takılarak sabit hale getirilir. Raf aralıkları ayarlanırken kitaplığın verimli kullanılmasına engel olacak bir sabitleme yapılmamalıdır. Rafların birbirlerine uzaklığı fazla olduğunda bükülme olasılığı yüksektir. Bu nedenle boşlukları dikkatli ayarlamak gerekir. Doğru şekilde duvara monte edilen kitaplıklar yerden tasarruf etmeyi de sağlayacaktır. Sorunsuz ve risksiz bir kullanım için bu tür sabitleme ve montaj işlemlerinin bilen kişiler tarafından yapılması tavsiye edilir. Çocukların ulaşamayacağı yere monte edilen kitaplıklar kitap köşesinin her zaman düzenli ve düzgün görünmesini sağlayacaktır. Dekoratif amaçlı kullanılan bu eşyalar için standart bir ölçü mevcut değildir. Bu nedenle özellikle duvara sabitlenecek modellerde genişlik ve uzunluk gibi detaylar ekstra dikkatli belirlenmelidir.

Kitaplık Fiyatları

Üretim aşamasında kullanılan malzeme başta olmak üzere pek çok unsur kitaplık fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Çam, ladin ve ceviz gibi ağaçlardan elde edilip kullanılan ahşap pek çok materyale göre oldukça kalitelidir. Sağlam ve kaliteli olan bu ürünler için yüksek fiyat aralıkları görülebilir. Ahşap ürünlerde işçiliğin fazla olması da fiyatların artmasına yol açacaktır. Metal kitaplık modelleri için ise bu tür durumlar söz konusu olmayıp daha ekonomik fiyatlar bulmak mümkündür. Gösterişli ve ağır olan bu ürünler fiyatlarının yanı sıra tasarımıyla da kullanıcısını mutlu eder. Bazı modellerde lazer kesim, kapaklı dolap, mermer görünümlü yüzey, raf sayısının fazlalığı, yüksek derinlik gibi özelliklerin olması fiyatların artmasına yol açacaktır.

Ekonomik kitaplık modelleri arayanlar için duvar tipi modeller uygun olacaktır. Hem az yer kaplayan bu kitaplıklar hem de uygun fiyatlı olmasıyla kullanıcıların kitaplık ihtiyacını karşılayacaktır. Bazı modeller çalışma masasına da sahip olup bunlar için belirlenen fiyatlar yüksektir. İki eşyanın bir arada olması çalışma alanlarında daha uyumlu bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Masa ya da kitaplık kısmında bulunan dolaplar fazla eşyaların rahatça muhafaza edilmesini sağlar. Bunların ne boyutta olacağına kullanıcı kendi isteğine ve zevkine göre karar verir.

En çok tercih edilen kitaplıklar araştırıldığında işlevsel ve modern tasarımların ön planda olduğu görülür. Hareketli olan modüler modeller kullanıldığı odaya ayrı bir dinamizm kazandıracaktır. Son dönemlerde eski modeller modernize edilerek yeniden popüler hale getirilmiştir. Genellikle bu modellerde pastel renkler ön plandadır. Vintage tarzın hakim olduğu kitaplıklar için fiyatlar beklenenden biraz daha yüksek olabilir. Bazı modellerde bulunan ekstra camlı bölmeler fiyatların artmasına yol açacaktır. Fiyat ve model seçimi yapıldıktan sonra kitaplığın uzun ömürlü olması için bakımının eksiksiz yapılması gerekir. Bu tür eşyalar evlerde doğrudan güneş almayan yerlere koyulmalıdır. Ayrıca rutubet ve nem olan yerlere doğrudan yerleştirilmemeli, temizliği hafif nemli bir bez ile yapılmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR