Mobilya

Yaşam alanlarının iç dekorasyonu açısından son derece önemli olan mobilya ihtiyaçlara uygun şekilde tasarlanıp üretilir. Komodin, dolap, yatak, sandalye temel mobilyalar arasında yer alır. Oturma, yatma, yemek yapma, eşya saklama gibi amaçların her birine uygun mobilyalar bulmak mümkündür. İnsanların kendilerine konforlu bir ortam yaratmaları için bu mobilyaların doğru seçilmesi önemlidir. Kullanışlılık ve estetik görünümün esas alındığı ürünlerde alternatifler oldukça fazladır. Uzun süreli kullanım, dayanıklılık ve kalite bu ürünlerin alışverişinde dikkat edilmesi gereken başlıca noktalardır.

Mobilyalar kendi içerisinde üretimde kullanılan malzemelere göre sınıflandırılır. Ağaç, antika, kaplamalı ve iskelet mobilyalar en sık rastlanan türler arasındadır. Ağaç mobilyalarda parçaların büyük bir kısmı yongalı, lifli, masif ve tabakalı ağaç malzemeler kullanılarak üretilir. Bunlar sabit ya da taşınabilir olarak tasarlanır. Antika mobilya ise paha açısından son derece değerli olup eski dönemlerde imal edilmiştir. Antikaların ana hatlarında herhangi bir değişiklik yapılmaz. Her biri belli bir ekole göre sınıflandırılır.

Mobilya Çeşitleri

Mobilyalar kullanım alanlarına göre farklı türlere ayrılır. Her alanda olması gereken talep gören mobilya türleri arasında oturma grupları, yatak odası mobilyaları, yemek odası mobilyaları, büro mobilyaları, ebeveyn banyosu mobilyaları, koridor mobilyaları ve çocuk odası mobilyaları yer alır. Oturma grupları kanepe, koltuk, sandalye gibi eşyalardan meydana gelir. Yatak odası mobilyalarında ise şifonyer, komodin, dolap ve yatak bulunur. Bunlar genellikle uyumak ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır.

İşyeri kullanımına uygun olan büro mobilyaları ise dosya dolabı, dolap, sandalye ve masa gibi parçalardan oluşur. Bu mobilyalarda kahverengi, siyah ve gri gibi ağır tonlar tercih edilir. Bunun amacı daha resmi bir ortam oluşturmaktır. Ahşap kahverengi masalar ve deri koltuklar büro mobilyalarının olmazsa olmazları arasında yer alır.

Birbirinden Şık Ve Kaliteli Mobilya Modelleri 

Günlük kullanım için uygun olan kaliteli ve konforlu mobilya modelleri yatak odası, oturma odası, antreler, genç ve çocuk odaları için farklılık gösterir. Yatak odası mobilyaları genellikle takım halindedir ve içerisinde gardrop, yatak ve yatak başlığı, komodin, şifonyer, makyaj aynası gibi parçalar bulunur. Oturma odası mobilyalarında ise köşe koltukları, çekyatlar, berjerler, TV ünitesi , sehpa, kitaplık, sandalyeler ve puflar yer alır.

En çok tercih edilen modeller genellikle modern detaylara sahiptir. Sade ve şık tarzlara sahip, görenleri kendine hayran bırakan mobilya modelleri her tarza hitap eder. Renk, desen, tarz, fiyat ve malzeme açısından geniş model yelpazesinin olması herkesin aradığı ürünü bulabilmesini sağlar. Karar verirken tüm parçaların dekorasyonu tamamlayıcı olmasına özen gösterilmelidir. Alınan her bir mobilya doğru yerleştirildiğinde daha kullanışlı hale gelecektir.

İşlevselliği İle Dikkat Çeken Mobilya Özellikleri

Mobilyalarda işlevsellik denildiğinde genellikle akla ilk olarak az yer kaplayan modeller gelir. Örneğin her evin ihtiyacı olan yemek masaları açılıp kapanabilir olduğunda işlevsel hale dönüşecektir. Bu sayede ev sahipleri alandan tasarruf etmiş olacaktır. Katlanabilir özelliklere sahip olan mobilya modelleri özellikle küçük evlerin tercihidir. Geniş evlerde ise hem ergonomik hem de lüks yapıda olan tasarımlara öncelik verilir.

Mobilyalarda işlevsellik koltuklarda da aranır. Açıldığında yatak, kapandığında ise kanepe haline dönüşebilen koltuklar yatılı misafirler için ekstra bir yatma alanı sunacaktır. Bu koltukların hangi boyutlarda olacağı ise kullanıcı tercihine göre belirlenir. Koltuğun oturma ve yan kısımları kapladığı net yeri belli edecektir. Evin daha verimli kullanılmasını sağlayan bu ürünler kullanıcılara ekstra yaşam alanı sağlayacaktır.

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Mobilya seçerken dikkat edilecek ilk nokta kullanılacak alanın ölçüsüdür. Her mobilya her odaya uygun olmayacaktır. Bunları almadan önce duvarların ölçüsü not edilmeli, ardından alanı daraltmayacak olan modeller tercih edilmelidir.

Kullanım sebebi ve fonksiyonellik mobilya modelleri alırken oldukça önemlidir. Mobilyanın ne için kullanılacağı ve hangi özelliklere sahip olması gerektiği önceden belirlendiğinde daha kolay seçim yapılacaktır. Dinlenmek ve misafir ağırlamak için kullanılacak oturma gruplarının özellikleri birbiriyle aynı olmayacaktır.

Her mobilyada üretimde kullanılan malzemenin kalitesine öncelik verilmelidir. Bu tarz eşyalar uzun yıllar boyunca kullanma niyeti ile alındığından kaliteli malzemelerden üretilmelidir. Birinci kalite malzemeler olduğunda eşyanın yırtılma, kırılma ya da deforme olma olasılığı azalacaktır.

Mobilya için sayısız renk ve model seçeneği mevcuttur. Odanın ışık miktarı, kişisel zevk ve tercihler, oda dekorasyonu gibi özelliklere göre karar verilebilir. Uyum yakalamak adına satıcı mağazanın ürün üzerinde değişiklik yapabiliyor olması avantajdır.

Uygun fiyat, geniş ödeme seçenekleri, teslimat ve montaj alternatifleri mobilyaları satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalardır. Özellikle mobilyalarda teslimat ve montaj süresi uzun tutulur. Bu kısımda sorun yaşamamak adına alışverişin geniş zaman aralığı dikkate alınarak yapılması gerekir. Aksi halde kullanıcı mağduriyeti yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Mobilyaların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her mobilyanın üretildiği malzeme birbiriyle aynı değildir. Bu nedenle bakım yaparken öncelikle malzeme türüne dikkat edilmeli, ona uygun temizlik ve bakım ürünleri kullanılmalıdır. Genellikle beyaz sabunlu su ve temiz bir bez en temel temizlik şekli arasında yer alır. Ancak antika parçalar ya da özel malzemelerden üretilmiş mobilyaların bakımı farklı olacaktır. Bu tür mobilyaların nasıl bakılması gerektiğini satın alma esnasında öğrenmek gerekir.

Mobilyaların bakımını eksiksiz ve doğru şekilde yapmak kullanım ömrünü artıracaktır. Ahşap mobilya bakımı yapıldığında temizlik için yumuşak bir ahşap yağı kullanılabilir. Daha sonra üzerine nemlendirici bir cila uygulandığında o eşya ilk günkü gibi görünecektir. Son aşamada atılan cila mobilyaya parlaklık katacaktır. Ancak bu uygulama her eşya için uygun olmayabilir.

Mobilya Fiyatları 2024

Model seçeneklerinin fazla olması mobilya fiyatlarının da çeşitlenmesini sağlar. Genellikle bu eşyalar kalitesine ve modeline göre fiyatlandırılır. Mobilyanın üretiminde kullanılan malzeme ne kadar kaliteli olursa bu durum fiyatlara yukarı yönlü etki edecektir. Genellikle uygun fiyatlı ve ucuz ürünlerin kullanım ömrü kısadır. Fiyatına göre hangi mobilyanın kaliteli olduğunu anlayabilmek için alışverişin güvenilir markalardan yapılması gerekir. Bilinen ve garantili satış yapan mağazalar için müşteri memnuniyeti her zaman önceliklidir. Bu nedenle mobilya fiyatlarında özel indirimler sıklıkla yapılır.

Mobilya fiyatları takım halinde olan eşyalar için daha yüksektir. Tekli ve küçük parçalar en uygun fiyatlı ürünler arasında yer alır. Hangi mobilyanın ne kadar fiyatlarla satıldığını daha iyi öğrenmek için web sitemizi inceleyebilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR